چیستی و چرایی درک کلمات کلیدی قصد خریدار

 • دسامبر 9, 2023
 • حسینی
 • 0 نظرات
 • لایک

همانطور که می‌دانید هر چه سایت شما در نتایج جستجو برای پرس و جوهای مرتبط  بیشتر ظاهر شود، باعث افزایش جذب بازدیدکنندگان بیشتری خواهد شد. بنابراین خوب است بدانیم که هدف قرار دادن کلمات کلیدی استراتژیک برای سئو موفق و کمپین‌های جستجوی پولی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما بهینه سازی کلمات کلیدی چیزی فراتر از ایجاد ترافیک بیشتر به سایت شماست. همچنین نقش مهمی در به حداکثر رساندن تبدیل وب‌سایت شما دارد. با هدف قرار دادن کلمات کلیدی قصد خریدار به عنوان بخشی از یک استراتژی کل‌نگر  می‌توانید سایتی بسازید که به اندازه ایجاد ترافیک و سرنخ، فروش نیز ایجاد کند.

در این مقاله، انواع مختلفی از کلمات کلیدی قصد خریدار را بررسی می‌کنیم و نکاتی را در مورد شناسایی شرایطی که تبدیل و فروش بیشتری را برای کسب‌وکار شما به ارمغان می‌آورند، ارائه می‌کنیم. پس در پیروی از نکات ذکر شده در این مقاله، در راه بهینه سازی سایت خود برای خریداران با ما همراه باشید. اما قبل از هرچیز بهتر است با تعریف کلمات کلیدی قصد خریدار بیشتر اشنا شویم.

کلمات کلیدی قصد خریدار چیست؟

به  عباراتی که افراد هنگام خرید چیزی از آنها استفاده می‌کنند. کلمات کلیدی قصد خریدار گفته می‌شود که سطوح مختلفی از قصد خرید را بسته به مکانی که کاربر جستجو در حال حاضر در طول سفر خریدار طی می‌کند را بیان می‌کند.

Buyer's journey

به عنوان مثال، فرض کنید کسب و کار شما فروش علف‌های هرز است. یک مشتری بالقوه ممکن است عبارات زیر را در مسیر تبدیل جستجو کند:

 • مرحله آگاهی (مشکل آگاه): "چگونی دیزاین چشم انداز  حیاط جلویی ."
 • مرحله بررسی (آگاه از راه حل): "بهترین علف‌های هرز 2023.
 • " مرحله تصمیم گیری (آماده برای خرید): "خرید آنلاین علف کش برقی بلک اند دکر."
همانطور که می‌بینید، مشتریان بالقوه نزدیک به فروش، از کلمات کلیدی با قصد خرید بالاتر استفاده می‌کنند. اکنون به طور خلاصه به این موضوع می‌پردازیم که چرا کلمات کلیدی قصد خریدار باید نقطه کانونی استراتژی کلمه کلیدی شما باشند.

مزایای استفاده از کلمات کلیدی

 مزیت آشکار رتبه بندی مناسب برای کلمات کلیدی قصد خریدار؛ قرار دادن شما در مقابل مشتریان بالقوه ای است که  قصد خرید دارند. این باعث وارد شدن بازدیدکنندگان آماده تبدیل بیشتری به سایت شما می‌شود، که به نوبه خود، باعث افزایش سود شما می‌شود.

 قرار گرفتن برجسته در نتایج گوگل نه تنها باعث افزایش دید سایت شما، بلکه  اعتبار درک شده آن را افزایش می‌دهد. به طور طبیعی سایت‌های با رتبه بالا از نظرکاربران جستجو  قابل اعتمادتر هستند، و این باعث ایجاد تمایل بیشتری برای دستیابی به کارت‌های بانکی خود می‌شود. هدف قرار دادن کلمات کلیدی قصد خریدار متناسب با جایگاه شما ؛

 •  به جذب بازدیدکنندگان واجد شرایط بیشتر به سایت شما کمک می‌کند. در حالی که حجم بالای ترافیک هرگز برای یک وب سایت تجاری بد نیست،
 • کیفیت ترافیک تاثیر بیشتری بر فروش دارد. به جای هدر دادن منابع برای جذب بازدیدکنندگانی که هیچ علاقه واقعی به کسب و کار شما ندارند، می‌توانید با ارائه خدمات به کسانی که فعالانه به دنبال نوع محصولات و خدماتی هستند که شما ارائه می‌دهید، بازگشت سرمایه SEO خود را بهبود بخشید.

به عبارت ساده‌تر، هر چه سایت شما رتبه بهتری برای کلمات کلیدی مربوط به قصد خریدار داشته باشد، سایت شما مشتریان جدید و واجد شرایط بیشتری را جذب و تبدیل خواهد کرد. با این حال، درک این نکته مهم است که بهینه سازی برای کلمات کلیدی قصد خرید به این معنی نیست که شما باید منحصراً کاربرانی را که نزدیک به خرید هستند هدف قرار دهید. هدف باید ارائه خدمات به خریداران بالقوه در هر مرحله از آگاهی باشد تا آنها را به سمت تبدیل سوق دهد.

انواع کلمات کلیدی قصد خریدار

همانطور که قبلاً اشاره شد، کلمات کلیدی خریدار درجات مختلفی از قصد خرید را با توجه به مراحلی که ذکر شد بیان می‌کنند. که بطور بالقوه در مراحل مختلف آگاهی، اهداف، مشکلات و نیازهای اطلاعاتی مشابهی دارند.

بنابراین می‌توانیم کلمات کلیدی قصد خریدار را به سه گروه تقسیم بندی کنیم که هر کدام  بیانگر مرحله متفاوتی از سفر خریدار است.

کلمات کلیدی مرحله آگاهی

کاربرانی که این عباراتی به مضمون چیستی و چرایی  را جستجو می‌کنند عموماً برای بدست آوردن اطلاعات صحیح و جواب درست نسبت به مسئله مربوطه و یا به دنبال درک بهتر مشکلی هستند که با آن روبرو هستند و یا  در جستجوی هدفی که می خواهند به آن برسند. در این مرحله  متوجه می‌شوند که کسب و کارهایی مانند شما می‌توانند راه حل مورد نیاز را به آنها  ارائه دهند. کلمات کلیدی مرحله آگاهی معمولاً پرس و جوهای اطلاعاتی هستند حاوی عباراتی مانند:

 • "چگونه."
 •  "چیست"

کلمات کلیدی مرحله توجه

گام بعدی  مشتریان بالقوه پس از راه حل‌های موجود برای مشکل خود ، مرحله بررسی است ، مرحله ای که شروع به بررسی گزینه‌های مختلف برای خرید می‌کنند.

اغلب مشتریان در این مرحله به دنبال منابعی هستند که بهترین گزینه را به آنها معرفی کند  مانند: لیست‌های مقایسه محصول، بررسی های عمیق، توصیفات، مطالعات موردی و هر چیز دیگری که به محدود کردن بهترین گزینه برای نیازهای آنها کمک می‌کند. پرس و جوهای مرحله بررسی اغلب حاوی کلماتی ازاین قبیل هستند:

 • "بررسی [نام محصول]."
 • "بهترین [محصول]."
 •  «[نام تجاری] در مقابل [رقیب]».

کلیدواژه‌های مرحله تصمیم گیری

دراین مرحله، مشتریان بالقوه آماده اقدام هستند. زیرا آن‌ها به راه‌حل‌های خاصی را که می‌خواهند برسند، توجه کرده‌ و حداکثر، به یک حرکت اضافی نیاز دارند تا آنها را از خط خارج کنند. و وارد مرحله ی خرید شوند.

همانطور که انتظار دارید، کلمات کلیدی مرحله تصمیم سطوح بالایی از قصد خرید را بیان می‌کنند. برای مخاطبان B2C، اینها معمولاً شامل عباراتی مانند:

 • "هم اکنون خریداری کنید."
 • "تخفیف."
 • "زمان تحویل."
برای مشتریان B2B (که معمولاً فرآیند خرید طولانی‌تری دارند)، کلمات کلیدی مرحله تصمیم ممکن است شامل عباراتی ازاین فبیل باشد مانند:
 • "نسخه ی نمایشی."
 • "شرایط "
 • "طرح پرداخت".

شناسایی قصد خریدار در مخاطب هدف شما

اکنون باید به چگونه پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب خریدار برای کسب و کار خود بپردازیم. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که افراد در هنگام خرید ازچه نوع کلمات کلیدی استفاده می‌کنند و در صورت دست‌یابی به این مطلب، می توانید این اصطلاحات را در استراتژی محتوای SEO و کمپین‌های تبلیغاتی پولی خود بگنجانید. همواره به یاد داشته باشیدکه، هدف ازین تمرین ؛ مخاطب قرار دادن کاربران جستجویی است که در مسیر تصمیم گیری خرید هستند.

 یکی از موارد ضروری برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر به سایت شما هدف قرار دادن کلمات کلیدی با حجم بالا است، در حالیکه هدف قرار دادن شرایط با سطوح مختلف قصد خرید،به بهبود  توانایی شما  برای تبدیل این بازدید کنندگان به مشتریان پولی سرعت می‌بخشد.

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده ، در اینجا مواردی که باید هنگام تهیه لیستی از کلمات کلیدی مناسب برای خریدار به آنها فکر کنید پیشنهاد می‌شود.

در نظر گرفتن نیازهای مشتریان ایده آل خود 

 کاربران جستجو از گوگل برای یافتن محتوا و پیشنهادهایی استفاده می‌کنند که به آنها در تحقق اهدافشان کمک می‌کند. از خود بپرسید:

 • چالش‌های مربوطه به مشتریان هدف شما چیست؟
 • چه چیزی در تحریک آنها تاثیر دارد؟
 •  هنگام بررسی خرید چه ایراداتی را بیان می‌کنند؟
باترسیم کردن راه حل مشکلات مختلف مشتریان از قبیل احساسی و کاربردی، درمورد کسب و کارتان می‌توانید مجموعه ای موقت از موضوعات را داشته باشیدکه بر اساس آن فهرست کلمات کلیدی هدف خود را بسازید.

تحقیق در مورد پایگاه مشتریان موجود خود 

گام بعدی فهمیدن  عبارت جستجو یی است که بازدیدکنندگان را به سایت شما سوق داده و منجر به تبدیل مقاصد خریدار می شود. 

اگر با کلمات کلیدی خاصی مواجه شدید که باعث فروش نامتناسب در سایت شما شده اند، بهتر است محتوای خود را بیشتر ارتقا داده یا تغیرات لازم را انجام دهید  در این صورت می‌توانید از پتانسیل تبدیل سرمایه گذاری کنید.

به همین ترتیب، سعی کنید کلمات کلیدی را که  عملکرد خوبی ندارند، و فرصت‌هایی را برای بهبود نشان می‌دهد بررسی کنید. همچنین استفاده از حساب‌های Google Search Console و Google Analytics  به شما در پیدا کردن اینکه  کدام کلمات کلیدی بیشترین ترافیک و تبدیل سایت را به همراه دارند کمک شایانی می‌کند.

این ابزارها نشان دهنده ی این مطلب هستند : 

 • چگونگی تعامل کاربران با سایت شما 
 •  کوئری‌هایی که بیشترین کلیک‌ها را به همراه دارند
 •  تعداد دفعات تبدیل پس از ورود کاربران به صفحات مختلف 
چنانچه در حال اجرای کمپین‌های جستجوی پولی هستید، برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع جستارهایی که بهترین عملکرد را دارند، در حساب Google Ads خود جستجو کنید.

تجزیه وتحلیل رفتار موتورهای جستجو و پرس و جوهای کاربر 

یکی از راههای  دیگر برای کشف کلمات کلیدی قصد خریدار بررسی پرس و جوهایی است که توسط مردم در جایگاه شما انجام می‌شود. می‌توانید با جستجوی دستی در Google پیرامون موضوعات مرتبط، تصویر خوبی از تقاضای جستجو در فضای خود ایجاد کنید همچنین از ابزاهای زیادی که برای تحقیق کلید واژه و پیشبرد این فرایند وجود دارند نیز استفاده کنید.

با وارد کردن یک پرس و جو در نوار جستجو ، از توجه به کلمات کلیدی پیشنهادی خودکار گوگل غافل نشوید و بخش "جستجوهای مرتبط" در پایین هر صفحه نتایج را بازدید و یادداشت کنید. این کار همچنین می‌تواند  تمرین خوبی برای آزمایش فرضیات شما در مورد سطح قصد خریدار در پشت کلمات کلیدی مختلف باشد.

در این میان ممکن است انتظار داشته باشید که یک پرس و جو خاص، نتایجی با هدف ذکر شده بالا به همراه داشته باشد، اما در واقع، چیزی که مشاهده می‌کنید  صفحه نتایج موتور جستجو (SERP)  است که با نتایج کم هدف (یا برعکس) پر شده است. همچنین ممکن است متوجه شوید که برخی از پرس‌ و‌ جوها ترکیبی از نتایج را تولید می‌کنند که به مقوله‌های  متعددی از هدف پاسخ می‌دهد. در صورت مواجه با این موارد بهترین کار، اولویت بندی کلمات کلیدی  با اهداف خریدار مشخص‌تری  است.

استفاده از منابع متنوعی برای بینش در مورد قصد خریدار 

در نهایت، فراموش نکنید که از چندین منبع مختلف برای الهام گرفتن، برای کلمات کلیدی و موضوعات مرتبط با مشتریان هدف خود استفاده کنید . چراکه تیم‌های فروش و خدمات مشتری شما دارای گنجینه‌ای از بینش‌های مشتری هستند تا شما آن را در استراتژی کلمات کلیدی خود بگنجانید.

درک مسائل مختلف مشتریان  در سطوح مختلف از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و برای دستیابی به این هدف همچنین می‌توانید در نظرات ویدیوهای مرتبط YouTube، بررسی‌های آمازون، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، بحث‌های Quora و غیره درباره نقاط درد و انگیزه‌های مخاطب هدف خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.  بنابراین با در نظر گرفتن  موارد ی که گفته شد می‌توانید تولید محتوا کرده و سایت خود را برای نیازهای جستجوی آنها بهینه کنید.

یافتن و بهینه سازی کلمات کلیدی قصد خریدار

راههای مفید اولویت بندی و شناسایی کلمات کلیدی برای هدف خریدار که باید  در نظر گرفته شود دراین قسمت آورده شده است ؛

انتخاب ابزار مناسب برای تحقیق و ارزیابی نیازهای خریداران

همانطور که اشاره شد ،باتوجه به اینکه  بررسی دستی نتایج جستجو برای پرس و جوهای مرتبط  میتواند ارزشمند باشد، اما نمی‌تواند راه کارآمد و مفیدی برای ایجاد یک لیست جامع از کلمات کلیدی هدف باشد. در عوض، سعی کنید در  اشتراک یک ابزار تحقیقاتی برتر مانند Ahrefs یا Semrush  سرمایه گذاری کنید . چرا که این ابزارها پیشنهادهای گسترده ای را ارائه می‌دهند از قبیل:
 • کلمات کلیدی
 • حجم جستجو 
 • داده‌های دشوار رتبه بندی که می‌توانید از آنها برای مشخص کردن عبارات با پتانسیل بالا استفاده کنید.

علاوه بر این، این ابزارها امکان  تجزیه و تحلیل پرسش‌های پر ترافیک را به سایت‌های رقبای شما می‌دهد تا بتوانید از تاکتیک‌های کار آنها تقلید کنید. با توجه به اینکه انواع مختلفی از کلمات کلیدی برای بهینه سازی باید در نظر گرفته شوند باز هم  درنهایت، اگر شما  حتی یک تجارت آجر و ملات هم داشته باشید، قطعا ارزش دارد که کلمات کلیدی محلی را در استراتژی بازاریابی محتوای خود بگنجانید.

کلیدواژه‌های محلی با قصد خرید بالا شامل عباراتی مانند:

 • «[محصول/خدمات] در نزدیکی من»،
 • «[نوع خرده‌فروش] اکنون باز است» 
 • «[نوع کسب‌وکار] در [محل] است». راهنمای بهینه سازی GMB را بررسی کنید تا در مورد افزایش دید سایت خود برای جستجوهای محلی بیشتر بدانید.

در نتیجه؛

باتوجه به همه ی مواردی که در این مقاله  ذکر شد مسئله ی قال توجه این است که ؛ "هدف قرار دادن کلمات کلیدی قصد خریدار" یکی از موثرترین راه‌ها برای دستیابی به مجموعه گسترده‌تری از مشتریان بالقوه، بهبود نرخ تبدیل وب‌سایت و افزایش درآمد کسب‌وکار شما است.

نظری دارید؟

پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید