نحوه ایجاد یک صفحه سفارشی 404 در وردپرس

 • ژانویه 11, 2024
 • حسینی
 • 0 نظرات
 • لایک

 یک صفحه 404 سفارشی در وب‌سایت، می‌تواند یک تجربه کاربری مثبت ایجاد کرده و از گمراهی کاربران جلوگیری کند.

در این صورت می‌توانید در سایت خود پیوندی برای بازگشت کاربران به مسیر ارائه داده و مانعی از ترک وب‌سایت خود توسط آنها شوید.علاوه بر این، پیوندهایی را می‌توانید به سایر صفحات محبوب مانند وبلاگ‌ها اضافه کنید یا اتصال بدی را که منجر به صفحه 404 شده است، به فرمی پیوند دهید. در هر حال ممکن است تصمیم به داشتن یک صفحه خطای سفارشی، بجای یک پیوند نمونه خطای 404 به صفحه اصلی خود داشته باشید که باعث گیج شدن کاربر می‌شود ، بدلیل اینکه هنوز در صفحه اصلی قرار می‌گیرند. ممکن است متوجه نشوند که URL نادرستی دارند. از طرفی بدلیل اینکه گوگل همچنان این تغییر مسیر را به عنوان یک خطای soft-404 می‌بیند. تغییر مسیر کاربران به صفحه اصلی نیز می‌تواند بر سئوی شما تأثیر بگذارد. از نظرگوگل، یکی از مشکلات، تغییر مسیر همه 404 لینک به صفحه اصلی شما است. آنجه که همه مدیران وب سایت‌ها بدانند این است که؛ باید همیشه روی ساخت صفحات 404 کاربر پسند تمرکز کنند.

راه اندازی یک صفحه سفارشی 404

بسته به موضوع وردپرس، چند گزینه برای استفاده از صفحه سفارشی 404 خواهید داشت. استفاده از یک افزونه برای ایجاد یک صفحه سفارشی 404 باید با هر تم به روزی به خوبی کار کند مانند: تم‌های کلاسیک وردپرس و تم‌های ویرایشگر بلوک

گزینه 1: استفاده از Theme's 404.php

Screenshot from WordPress Dashboard, September 2022 در صورتیکه  بسیاری از تم‌ها قبلاً یک قالب برای یک صفحه 404 داشته باشند، کار با فایل‌های PHP وب‌سایت‌تان راحت است. مرحله 1: در داشبورد وردپرس به Appearance > Theme File Editor بروید. مرحله 2:  انتخاب تم خود در منوی کشویی و به دنبال فایل 404.php بگردید. مرحله 3: در حالت ایده‌آل، می‌خواهید 404.php را در طرح زمینه فرزند خود کپی کنید تا کار خود را با به‌روزرسانی‌های تم از دست ندهید. مرحله 4: متن را شخصی سازی کرده  و یک تصویر یا عناصر دیگر را اضافه کنید . مرحله 5: گزینه Update File را برای ذخیره تغییرات خود بزنید.

گزینه 2: کپی یک فایل 404.php

چنانچه برخی از تم‌ها شامل فایل 404.php نباشند. می‌توانید یک فایل 404.php  از یک موضوع دیگر، مانند Twenty-Twenty، با یک فایل 404.php کپی کنید. برای مطابقت داشتن با تم شما در صورت لزوم  تغییراتی انجام دهید، همچنین می‌توانید فایل 404.php را سفارشی کرده و آن را در پوشه تم خود ذخیره کنید. مرحله 1: موضوع مورد نظر را با صفحه 404 پیدا کنید. مرحله 2: به پوشه theme مربوط به آن تم بروید و از فایل 404.php کپی کنید. مرحله 3: کپی را به پوشه تم یا تم فرزند سایتتان به نام 404.php منتقل کنید. مرحله 4: در قسمت جلویی سایت خود صفحه 404 را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز همانطور که انتظار دارید به نظر می‌رسد. مرحله 5:  از همان مراحل بالا برای ایجاد تغییرات در فایل در ویرایشگر فایل استفاده کرده و باگزینه Update File تغییرات خودرا ذخیره کنید.

گزینه 3: کپی فایل Index.php

مرحله 1: کپی پرونده index.php مرحله 2: تغییر نام تکراری 404.php مرحله 3:  حذف کد مورد استفاده برای نمایش پست‌ها مرحله 4: شخصی سازی متن واضافه کردن تصویر یا عناصر دیگر مرحله 5: گزینه Update File و ذخیره تغییرات خود. اگرچه شما به دانش PHP و HTML نیاز دارید، اما این گزینه نشان دهنده این است که صفحه 404 با موضوع فعلی شما مطابقت دارد، بنابراین کمی تمیزتر از استفاده از یک صفحه 404 از یک موضوع دیگر است.

ایجاد یک صفحه 404 در یک صفحه‌ساز

درصورت استفاده از صفخه سازهای ورد‌پرس ازقبیل:
 • Elementor،
 • Divi،
 • Beaver Builder
 • Oxygen
می‌توانید در رابط سازنده خود یک صفحه 404 نیز اضافه کنید. اگر با اسناد سازنده ترجیحی خود مشورت کنید می‌توانید جزئیات بیشتر در مورد اینکه کجا تغییر تنظیمات برای هدایت هر URL اشتباه به صفحه سفارشی 404 خود بدست بیاورید.

استفاده از افزونه وردپرس 404 صفحه

استفاده ازافزونه صفحه وردپرس 404 یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای افزودن یک صفحه 404 سفارشی به هر سایت وردپرسی است. Screenshot from WordPress.org, September 2022 مزیت استفاده از این افزونه‌ها این است که به شما امکان می‌دهد ردیابی صفحه 404 سفارشی را طراحی کرده و خطاهای 404 را بررسی کنید  برخی از افزونه‌های محبوب صفحه 404 عبارتند از:
 • 404page – صفحه خطای 404 سفارشی هوشمند شما –  یک پلاگین صفحه 404 بسیار ساده است که قابلیت استفاده رایگان دارد، یک صفحه وردپرس جدید که می‌خواهید صفحه 404 سفارشی شما باشد ایجاد کنید.
اگر مایل هستید این صفحه را به عنوان صفحه 404 سفارشی خود در نظر بگیرید، به «ظاهر» در داشبورد وردپرس خود بروید، سپس به «صفحه خطای 404» بروید و انتخاب صفحه‌ ایجاد شده و تبدیل به صفحه پیش‌فرض 404 .
 • SeedProd –  با این پلاگین وردپرس شما قادر به ایجاد  قالب‌های زیبا، سبک و سفارشی شده 404 صفحه که می‌توانید در وب‌سایت خود از آنها استفاده کنید.خواهید بود.
SeedProd plugin
 • Colorlib 404 Customizer – این افزونه رایگان وردپرس می‌تواند به راحتی یک صفحه سفارشی 404 ایجاد کند که با ظاهر سایت شما مطابقت دارد و  از Live Customizer استفاده می‌کند.
 • Appearance > Customize در این قسمت نظیمات در داشبورد وردپرس شما نشان داده می‌شود و به شما امکان می‌دهد CSS اضافی را برای سفارشی کردن بیشتر صفحه 404 خود اضافه کنید.
Screenshot from WordPress.org, September 2022
 • Custom 404 Pro – با این افزونه وردپرس شما می‌توانید یک صفحه سفارشی 404 در بخش صفحات داشبورد مدیریت وردپرس ایجاد کنید. علاوه بر این، به شما امکان ردیابی نمونه‌هایی از URLهای وارد شده را  می‌دهد که باعث تحریک صفحه 404شده‌اند تا بتوانید لینک‌های شکسته را نظارت کنید.

ویرایش کامل سایت

بهترین راه برای اسفاده از یک تم ویرایش کامل سایت وردپرس، ایجاد یک صفحه سفارشی 404 است.  یک صفحه سفارشی 404 برای وب سایت وردپرس خود با این مراحل بسازید: Screenshot from WordPress Dashboard, September 2022 مرحله 1: ،کلیک روی Appearance در داشبورد وردپرس، سپس به "ویرایشگر" بروید. مرحله 2: ، انتخاب Templates در زیر ویرایشگر. مرحله 3:انتخاب الگوی 404. مرحله 4: استفاده از ویرایشگر بلاک برای ایجاد صفحه 404 سفارشی خود  و گزینه Save. مرحله 5: برای ذخیره سازی قالب دوباره Save را بزنید. Screenshot from WordPress Dashboard, September 2022

در نهایت،

وردپرس سفارشی 404 صفحات

وجود پیوند شکسته یا URL نادرست لزوماً نمی‌تواند فاجعه باشد. می‌توانید صفحه خطای 404 خود را سرگرم‌کننده کنید و کاربر را با ارائه پیوندی به صفحه اصلی یا صفحه دیگری در وب‌سایت خود درگیر کنید. بدلیل افزایش تجربه کاربر، نباید از ایجاد یک صفحه سفارشی 404 در وردپرس که ساده تر از همیشه است غافل شد. ازجمله  فواید این صفحه ؛
 • به شما این امکان را می‌دهد که ببینید چه زمانی بازدیدکنندگان صفحه 404 شما را پیدا می‌کنند.
 • امکان تصحیح پیوندها.
 •  در صورت لزوم تغییر مسیر صفحات.
برای دیدن صفحات  خلاقانه 404 بیشتر، ازبرخی سایت‌های مورد علاقه خود بازدید و URL آنها را تایپ کنید و صفحه‌ای را که می‌دانید وجود ندارد تا انتها اضافه کنید.      
نظری دارید؟

پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید