هم‌خواری بودجه چیست و چگونه از آن برای داشتن سهم بهتری از هزینه جلوگیری کنیم؟

  • ژانویه 21, 2024
  • حسینی
  • 0 نظرات
  • لایک
همخواری بودجه یکی از مسائل مهم وقابل تامل در سئو است که کاربران باید توجه ویژه نسبت به آن داشته باشند. از دیرباز بودجه‌های مشترک بصورت طولانی مدت وجود داشته است، اما با این وجود آیا نهایتاً بازدهی بالقوه شما را محدود خواهند کرد؟ با مطالعه این راهنما زمان مناسب برای استفاده را بهتر در می‌یابید. با بیش از 18 سال سابقه در بازاریابی جستجو، (بودجه‌های مشترک )؛ یکی از مواردی است که مکرراً مشاهده می‌شود. تنها پاسخ مشابهی که در پرسش (چرا؟) از تبلیغ کننده‌گان دریافت می‌کنیم این است : "باتوجه با اینکه  بودجه محدودی داریم ؛ این بهترین راه برای تامین مالی همه چیز است." این پاسخ از فعالیت‌های مادر و پاپ و شرکت‌های کوچک و متوسط، تا آژانس‌های تبلیغاتی هلدینگ بزرگ و برندهای سازمانی Fortune 100 دریافت می‌شود. در واقع،گاهی اوقات این روش به خوبی جواب می‌دهد، و گاهی اوقات شما به طور ناخواسته خود را متضرر می‌کنید، زیرا هزینه‌های مشترک شما باعث محدودشدن بازده احتمالی شما می‌شود.

موقعیت

واقعیت این است که یک بودجه مشترک (که اغلب به آن بودجه پورتفولیو می‌گویند) در واقع به عملیات محدود شده با پهنای باند (یعنی به معنای واقعی کلمه هر تیم بازاریابی روی زمین) در جلوگیری از خرج بیش از حد در یک موتور کمک می‌کند. Budget Sharing Between Campaigns با این حال، ابتدا عناصر پر حجم یا پرتقاضا از بودجه مشترک پاداش دریافت می‌کنند. اساساً این مسئله  مانند تلاش برای گرفتن بلیط تیلور سویفت است به طوریکه فقط افرادی بلیط را دریافت میکنند - که به سرعت عمل کرده  و با جیب‌های پر پول وارد می‌شوند  و دیگر افراد متضرر می‌شوند.

تاثیرگذاری

شما تا زمانی بودجه را به اشتراک می‌گذارید که متوجه نشوید  کمپین تولید کننده، نرخ تبدیل پایین اما  حجم ترافیک بالایی دارد و با بالعکس کمپینی که از تقاضای پایینی در ترافیک برخوردار است و نرخ تبدیل بالایی برای تولید دارد. بنابراین، مقدار نامتناسبی از بودجه را بر اساس تقاضای روزانه کمپین کم‌تولید اما با حجم بالا می‌گیرد، که به طور بالقوه فرصت یا مدت زمانی را که کمپین پرتولید می‌تواند نشان دهد، کاهش می‌دهد (همانطور که در سهم برداشت و برداشت از دست رفته در بودجه مشاهده می‌شود). یا زمانی که یک واحد، مبلغ نامتناسبی از کل بودجه تخصیص یافته را در برابر نهادهایی که وجوه را با آنها تقسیم می‌کند، می‌گیرد. این عمل را اغلب با عنوان هم‌خواری با بودجه می‌نامند. When one campaign cannibalizes the spend of a shared budget. این، به نوبه خود، باعث کاهش عملکرد کلی کمپین‌هایی می‌شود که بودجه را به اشتراک می‌گذارند (که فقط می‌توان به عنوان مجموع در نظر گرفت، زیرا بودجه را به اشتراک می گذارد) برای واضح‌تر شدن این موضوع: مانند این است که ادعا کنیم، بدلیل اینکه جت‌ها از سال 2010 به پلی آف نرسیده‌اند، علی‌رغم این واقعیت که Bills و Giants هر دو به پلی‌آف در سال 2022 رفتند، همه تیم‌های NFL نیویورک در بهترین حالت متوسط  هستند. NY وابستگی NFL دارد، اما چنانچه یکی از نهادها دچار ضعف یا کمبود اعتماد به نفس شود باعث پایین آمدن سطح اعتماد به نفس در دیگران نیز خواهد شد. مطالب بیشتر:اطلاعاتی در مورد هم‌خواری کلمات کلیدی و نحوه سناسایی و حذف آن

فراوانی

با مطالعه هر یک از موارد بالا ،کار شما باید نسبتاً ساده به نظر برسد، اما برای اینکه آن را به خوبی بیان کنید به این مورد دقت کنید: شما با دو کمپین به گونه‌ای رفتار کردید که آنها با هم برابر هستند و به آنها گفتید که مقداری پول را به طور مساوی تقسیم کنند. این عمل به طور بالقوه می‌تواند برای شما فرصتی برای ترافیک و تبدیل از دست داده باشد.

رفع مشکل

باید توجه داشته باشید که هر عملیات متفاوت از دیگری است.  ممکن است برخی در این سناریو قرار نگیرند، و یا برخی دیگر - که  بیشتر در آژانس‌ها و مارک‌های کوچک‌تر دیده می‌شوند برای پهنای باند محدود شده‌اند. ترجیحا پیشنهاد می‌شود، هر زمان که می‌توانید این رویکرد را به کار بگیرید و آن ، داشتن سقف بودجه روزانه و مستقل توسط کمپین فردی است. توجه: به این مورد روزانه که گفته شد دقت کنید. چنانچه این کمپین همیشه سبز یا در حال انجام است ، به دلیل اینکه ممکن است  بعداً دچار دردسر شوید از کل کمپین استفاده نکنید. همواره توجه داشته باشید که؛ از کل کمپین فقط برای پروازهای کمپین کوتاه با تاریخ پایان از پیش تعریف شده استفاده کنید. سپس کمپین‌هایی را که در مقابل آن، اهداف ما را برآورده کرده یا فراتر می‌روند با کمپین‌هایی که در مقابل، اهداف تولید ناکافی دارند، مقایسه کنید.

 بودجه‌های مشترک چه زمانی مناسب هستند؟

زمانی که کمپین‌های خود را بر اساس دستگاه‌ها تقسیم می‌کنید (یعنی کمپین 1 فقط برای تلفن همراه است و کمپین 2 فقط دسکتاپ است).این یکی از رایج‌ترین موارد محسوب می‌شود. در اینجا،باوجود اینکه احتمالاً، کلمات کلیدی، دارایی‌ها و هدف‌گذاری همگی یکسان هستند، اما نکته مهم داشتن دلیل موجه  برای تقسیم کمپین‌ها است. بنابراین خوب است که کمپین ها بودجه مشترک داشته باشند. اما از آنجا که تلفن همراه اغلب سهم عمده ترافیک را می‌گیرد و ممکن است باعث آدم‌خواری کمپین دسک‌تاپ شود. (در روزگاری که هزینه هر کلیک موبایل (CPC) به طور قابل توجهی کمتر از دسکتاپ بود، اما 55 تا 65 درصد از کل ترافیک، این مشکل کمتر بود.) باید عملکرد را به دقت زیر نظر داشته باشید. این زمانی که  چندین کمپین دارای دارایی‌ها و اهداف یکسانی هستند می‌تواند قابل اجرا باشد، و بر اساس نوع تطابق در سطح کمپین تقسیم می‌شوند - که  این روش، هنوز یک روش معمولی است. توجه داشته باشید ،بودجه مشترک به خوبی کار می‌کند، و در تئوری، اگر انواع تطابق را در یک کمپین، اما در سطح گروه تبلیغاتی تقسیم کنید، وضعیت را تکرار می‌کند. از آنجا که  اغلب نیروی محرکه حجم جستجو است. تنها اخطار این است که بازی گسترده باید مانند یک شاهین تماشا شود، استفاده از استراتژی پیشنهاد سبد سهامی یکی دیگر از موارد است. همچنین زمانی می‌توان آنها را در یک استراتژی پیشنهاد مشترک قرار داد، که گروهی از کمپین‌ها یک هدف واحد را به اشتراک گذاشته و تقاضای نامتناسبی در حجم وجود نداشته باشد، این زمانی اتفاق می‌افتد که استفاده از بودجه مشترک منطقی باشد یعنی در صورتیکه، همه عناصر برای یک هدف مشترک با هم کار کنند (مثلاً رویکرد حداکثر عملکرد با واحدهای تبلیغاتی مختلف). Shared budget with portfolio bid strategy

نکته پایانی

در پایان، ابتدا یک یادآوری دوستانه خواهیم داشت  مبنی بر اینکه؛ بودجه های مشترک حتی برای همه کمپین‌ها قابل اجرا نخواهند بود  (به عنوان مثال، کمپین‌های آزمایشی یا حداکثر عملکرد واجد شرایط استفاده از آنها نیستند). در مرحله بعد، با توجه به استفاده از بودجه‌های مشترک : قبل از ایجاد تغییرات برای انصراف از آنها، ابتدا باید تحلیلهایی انجام دهید. کمپین‌هایی که از بودجه مشترک استفاده می‌کنند، این موارد را مورد توجه قرار دهند:
  1. آیا یک کمپین از نظر بازدهی به میزان قابل توجهی بهتر از دیگر  کمپین‌ها است ؟
  2. آیا یک کمپین مقدار نامتناسبی از بودجه را مصرف می‌کند (و نه بهترین عملکرد کسانی که بودجه را به اشتراک می‌گذارند)؟
  3. آیا برای مدیریت و حفظ بودجه‌های کمپین فردی پهنای باند دارید؟ از محاسه هزینه نیروی انسانی  هنگام انجام تحلیل برگشتی غافل نشوید.
  4. آیا با پیشنهاد استراتژی سبد سهام؛ بودجه نیز مشترک است؟
اگر با انجام این کار به این نتیجه رسیده‌اید که؛ امتحان کردن یک بودجه فردی  بیش از یک بودجه مشترک به نفع شماست، ادامه داده و آن را آزمایش کنید. خاطر نشان می‌شود که با وجود اینکه ممکن است شاهد بهبودی در کمپین هدف خود باشید، اما خطر تأثیر نامطلوب بر سایر کمپین‌هایی که بودجه مشترک دارند، را نیز خواهید داشت.!    
نظری دارید؟

پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید